www.mensaloon.com

First Class Salon

از‌ پوست‌ كودك‌ خود مراقبت‌ كنيم‌‏

آرايشگاه كودك

نرمي، لطافت و طراوت پوست كودكان ، مثال زدني است. اما در عين حال اين پوست لطيف و شاداب نيازمند توجه ‏و رسيدگي است زيرا علاوه بر آن‌كه پوست اولين سد دفاعي بدن در برابر آسيب‌هاي محيطي است، توجه، ‏مراقبت و رسيدگي به آن به‌خصوص از بدو تولد سنگ بناي حفظ سلامت و لطافت پوست در سال‌هاي آتي عمر ‏خواهد بود. ‏پوست وسيع‌ترين اندام بدن در تماس با محيط پيرامون است كه علاوه بر محافظت بدن از آسيب‌هاي محيطي، ‏تنظيم دماي بدن را نيز عهده‌ دارد علاوه بر آن با هزاران عصب حساس، ارتباط با دنياي خارج را از طريق حس ‏لامسه برقرار مي‌كند و اين حس در كودكاني كه هنوز تكامل گفتاري و رفتاري پيدا نكرده‌اند، تنها وسيله ارتباطي ‏است.
شما با لمس پوست او و نوازش‌هاي محبت‌آميز به او مي‌فهمانيد كه چقدر دوستش داريد و بدين‌گونه نخستين ‏ارتباط عاطفي را با فرزند خود برقرار مي‌كنيد.البته پوست كودك نسبت به پوست بزرگسالان حساس‌تر و ‏آسيب‌پذيرتر است و نياز به مراقبت بيشتري دارد به همين علت هم محصولات بهداشتي كه براي كودك به‌كار ‏مي‌بريم بايد با دقت خاصي انتخاب شوند تا به لطافت پوست او آسيب نرسانند. ‏ بنابراين در تمامي فعاليت‌هاي روزمره كه با كودك سروكار داريد اعم از شستشوي كودك، تعويض پوشك، بيرون ‏بردن كودك و ... مراقب پوست لطيف او باشيد.‏
حمام‌ كردن‌ كودك ، راه و روش دارد ‏
يكي از كارهاي مهم مراقبت از پوست كودك شستشوي منظم است. سعي كنيد كودك را به‌طور روزانه و در حوالي ‏زمان معيني حمام كنيد. حمام كردن روزانه كودك بخصوص در هواي گرم به او احساس آرامش و طراوت مي‌دهد. ‏ شوينده‌هاي كودك بايد بسيار ملايم باشند چرا كه چربي پوست كودكان كمتر از بزرگسالان است. پوست آنها ‏پس از حمام شديدا خشك مي‌شود و براي جلوگيري از خشك‌شدن پوست بايد از شوينده‌هاي ملايم استفاده ‏كنيم. شامپوي بچه به‌دليل ‏PH‏ خنثي موجب تحريك و سوزش چشم نمي‌شود و در بين شوينده‌ها، شامپوي بچه ‏ملايم‌ترين تركيب را دارد. صابون بچه نيز پاك‌كننده‌اي ملايم براي پوست لطيف كودك است و با دارا بودن ميزان ‏بالايي از اسيد‌هاي چرب و ‏PH‏ معادل پوست طبيعي هيچ‌گونه تحريكي ايجاد نمي‌كند البته در صابون بچه نبايد هيچ ‏رنگ و اسانس غير طبيعي به كار رود تا ايجاد حساسيت نكند.‏
در موقع شستشوي كودك يادتان باشد كه:‏
‎‏ هيچ‌گاه كودك را بلافاصله پس از شيردادن حمام نكنيد .
‏ پس از شستن موها با دقت و ملايمت موها را با حوله خشك كنيد زيرا حرارت بدن از راه سر خارج مي‌شود و ‏دماي بدن كودك سريع كاهش مي‌يابد.
‏ ‏ نشيمنگاه كودك را با استفاده از دستمال مرطوب يا آب و پنبه تميز كنيد .
‏ ‏ پس از آن‌كه بدن كودك را به‌ دقت آبكشي كرديد، به‌خوبي خشك كنيد و در تميز كردن لابه‌لاي چين‌هاي اندام‌هاي ‏او دقت كافي داشته باشيد.
‏ از خشكي پوست پيشگيري كنيد
‏ پوست لطيف كودك پس از حمام و نيز در مقابل آفتاب و باد دچار درجاتي از خشكي مي‌شود براي پيشگيري از ‏خشكي پوست كودك مي‌توانيد چند قطره روغن بچه را در وان كودك بريزيد و كودك را با اين آب آبكشي نماييد تا ‏لايه‌اي محافظ روي پوست لطيف او ايجاد شود. همچنين مي‌توانيد پس از حمام كردن و قبل از خشك كردن بدن ‏كودك مقداري روغن بچه را به پوست خيس او بماليد. روغن بچه خاصيت رطوبت‌دهي به پوست دارد و همچنين در ‏درمان سبوره سر نوزاد نيز بسيار موثر است. حفاظت كودك از آفتاب و باد و نيز كنترل درجه حرارت منزل و رطوبت ‏خانه نيز راه‌هاي ديگري براي پيشگيري از خشكي پوست كودك هستند.
‏ پوشك كودك را به موقع تعويض كنيد
پوست‌ كودك‌ ‌‏ ‏ پوشك كردن كودك در عين حال كه ضروري است اما مي‌تواند سبب ايجاد حالت ناراحت‌كننده ادرار سوختگي شود. در واقع محيط پوشك محيط گرم و مرطوبي است كه براي رشد باكتري‌ها جاي مناسبي است علاوه بر آن ساييده ‏شدن مداوم پوشك به پوست باعث تحريك كودك شده و علائمي چون نقطه‌هاي سرخ و زخم‌گونه در ناحيه زير ‏پوشك و گريه و بي‌قراري كودك كه ناشي از درد و سوزش ناحيه است به وجود مي‌آورد. براي پيشگيري از اين ‏حالت ناراحت‌كننده توصيه مي‌شود:
‏ ‏1 - پوشك كودك را به موقع عوض كنيد و پس از هر بار تعويض پوشك با استفاده از دستمال‌هاي مرطوب مخصوص ‏يا آب ولرم و صابون، كودك را تميز كنيد و به دقت لابه‌لاي چين‌هاي پاي وي را خشك كنيد.
‏ ‏2 - شورت‌هاي لاستيكي تنگ و نامناسب به كودك نپوشانيد.
‏ ‏3 - با استفاده از روغن بچه آلودگي‌هاي خشك شده روي پوست را نرم و سپس تميز كنيد.
‏ ‏4 - در صورت امكان پوشك‌هاي يك بار مصرف استفاده كنيد. زيرا رطوبت را بهتر جذب مي‌كنند.
‏ راه‌هايي براي مقابله با مشكلا‌ت پوستي ‌
‏ عرق‌سوز؛ در برخي روزهاي گرم تابستان ديده مي‌شود كه بدن كودك بخصوص در ناحيه چين‌هاي بدن دچار ‏جوش‌هاي ريز تاول‌مانندي مي‌شود كه براي كودك بسيار دردناك است. براي حل اين مشكل و حتي پيشگيري از ‏آن كودك خود را در برابر گرما محافظت كنيد، لباس‌هاي آزاد و راحت به او بپوشانيد بدن او را مرتب بشوييد، براي ‏جذب رطوبت اضافي به بدن او پودر بچه بزنيد. ‏ ‏ ميليا؛ گاهي دانه‌هاي سفيدرنگي روي صورت كودك بخصوص اطراف بيني ديده مي‌شود. اين بثورات <ميليا> نام ‏دارد كه به دليل مسدود شدن مجاري غدد عرق ايجاد مي‌شوند. جاي نگراني نيست. اين مشكل بسيار معمولي ‏است و طي چند هفته از بين خواهد رفت.
‏ كلاه گهواره؛ در بعضي كودكان فعاليت بيش از حد غدد توليدكننده چربي (سبوم)‌ سبب مي‌شوند كه روي پوست ‏سر كودك از پوسته‌هاي خشك و سخت پوشيده شود. براي برطرف كردن اين حالت روغن بچه را روي پوست سر ‏كودك با ملايمت بماليد و بگذاريد تا صبح بماند سپس با استفاده از يك شانه يا برس نرم اين تكه‌ها را جدا كنيد. هنگام استحمام كودك حتما از شامپوهاي مخصوص بچه استفاده كنيد و پس از شستشو، سر كودك را خوب ‏آبكشي نماييد و با آرامي خشك كنيد.‏
پوستي‌به‌لطافت‌گل ‌
اشعه خورشيد براي هر پوستي مضر است، اما به دليل آن كه رنگدانه‌هاي (ملانين)‌ پوست هنوز به طور كامل در ‏پوست كودكان توليد نشده است، هيچ حفاظتي در برابر نور خورشيد در پوستشان ندارند. به خاطر داشته باشيد ‏كه پايه‌هاي پيري زودرس، انواع سرطان‌هاي پوست و تغييرات سلولي در پوست در كودكي و تا قبل از 18 سالگي ‏پي‌ريزي مي‌شود و مهم‌ترين دليل ايجاد اين خطرات حضور طولاني‌مدت در برابر آفتاب آن هم بدون محافظ است. به ‏همين دليل توصيه مي‌شود كودكان هيچ گاه در معرض اشعه مستقيم آفتاب قرار نگيرند و حتما از وسايل ‏محافظت‌كننده پوست براي آنها استفاده شود. در صورتي كه مجبوريد كودك را در ساعات اوج گرما و آفتاب به بيرون ‏از منزل ببريد، حتما براي او از كلاه لبه‌دار استفاده كنيد و بهتر است براي كودكان بالاتر از 6 ماه از كرم‌هاي ضدآفتاب ‏با ‏SPF‏ حداقل 15 استفاده كنيد. سعي كنيد لباس‌هاي كودك از رنگ و جنسي باشد كه نور آفتاب را منعكس كند. ‏رنگ‌هاي روشن و سفيد بهترين انتخاب هستند.‏

noorportal.net

 

 

موهای کودکان را سشوآر نکنید 

 

 

موی سر نوزادان را با تیغ نتراشید: یکی از باورهای غلطی که بین بعضی عوام شایع است تراشیدن موی سر نوزادان به بهانه پرپشت شدن آن است. حال اینکه این کار ارزش علمی ندارد و در واقع این باور، حاصل یک اشتباه دیداری است.

 

زیرا وقتی از سمت ریشه به سمت نوک مو می رویم، مو نازک تر می شود. درنتیجه وقتی شما مو را تیغ می زنید قسمت نازک مو می افتد ولی سطح مقطع مو که ضخیم تر است باقی می ماند. در نتیجه فکر می کنید با تیغ زدن، مو ضخیم تر شده است. در حالی که وقتی مو رشد کند و به سمت بالا بیاید مجددا نازک می شود.عامل دیگری که باعث ایجاد این باور غلط شده مراحل مختلف رشد مو است. موی انسان سه مرحله رشد دارد. مرحله آناژن یا رشد، مرحله کاتاژن یا استراحت و مرحله تلوژن یا مرگ. وقتی شما مو را با موچین، تیغ یا هر وسیله دیگری از پوست جدا می کنید، در واقع موی در حال استراحت یا مرگ را وارد مرحله رشد می کنید. در نتیجه سرعت رشد مو افزایش یافته و پس از آن مجددا وارد مرحله استراحت می شود. این امر باعث می شود که شما فکر کنید با تیغ زدن، بند انداختن یا کندن مو رشد مو بهتر و ضخیم تر می شود.

 

بهترین زمان برای اولین کوتاهی موی کودکان

: هیچ فرقی نمی کند که شما موی کودک تان را برای اولین بار در چه سنی کوتاه کنید. نکته ای که دانستن آن مفید است این است که نوزادان پس از تولد، دارای مویی هستند که داخل رحم رشده کرده است و به آن موی داخل رحمی یا لانوگو می گویند. بعد از تولد و بعد از گذشت ۳ تا ۴ ماه موی لانوگو که مویی نازک و ظریف است می ریزد و به جای آن مویی کرک مانند به نام ولوس رشد می کند. به تدریج و با گذشت زمان موی ولوس در قسمت سر جای خود را به موهایی ضخیم تر به نام ترمینال می دهد اما در قسمت های دیگر بدن ولوس باقی می ماند.

 

بنابراین چه والدین سر کودک را بتراشند چه نتراشند لانوگوها یا موهای داخل رحمی طی ۲ تا ۳ ماه می ریزند. شاید ظاهر موها از نظر مادر خیلی متفاوت نباشد ولی ماهیت این موها با هم فرق دارند. بنابراین همان طور که اشاره کردم اصلاح و تراشیدن مو تاثیری در روند افزایش مو، ضخیم شدن مو، پرپشتی و جلوگیری از ریزش مو ندارد. سن تراشیدن مو هم با توجه به آداب و رسوم هر خانواده ای متفاوت است. به عنوان نمونه بعضی هندی ها اصلا موی کودکشان را نمی ترشاند یا اصلاح نمی کنند تا کودک بزرگ شود و خودش تصمیم بگیرد.

 

با موی کودکان با خشونت رفتار نکنید:

 

همان طور که بزرگسالان نباید با موهایشان با خشونت رفتار کنند در مورد کودکان نیز نباید به هیچ وجه با خشونت موی آنها را شانه یا سشوار بکشید. از آنجا که کودکان فاقد هورمون جنسی هستند میزان چربی موی آنها بسیار کم است. به همین دلیل به آسانی صدمه دیده و شکننده می شود. بنابراین توصیه می کنم موی کودکان را سشوار نکشید یا برای زیبایی آنها به خصوص در مورد موی دختران، موهایشان را بیش از حد نکشید. سعی کنید در حد متعادل و بدون اعمال خشونت موها را شانه کنید و برای خشک کردن موهایشان کمتر از سشوار استفاده کنید.

 


منبع:روزنامه سلامت

 

 

ریزش موی کودکان جدی است

ریزش مو تنها مشکل بزرگسالان نمی باشد، بلکه در صدی از کودکان هم به ریزش مو دچار می شوند. ریزش مو در کودکان می تواند خطرناک باشد و می توان با تشخیص مناسب، به درمان آن بپردازیم.

 

1- کچلی قارچی سر

کچلی قارچی سر معمولا به علت عفونت قارچی در سر پدید می آید. این عفونت قارچی در کودکان دیده می شود و به صورت تکه های کم مو در سر کودک ایجاد می شود. این تکه ها معمولا بیضی یا گرد است.

موها در سطح پوست شکسته شده و شبیه نقطه های سیاه بر روی پوست سر ایجاد می شود.

اگر پزشک به این نوع ریزش مو در کودک مشکوک شود، آزمایش های میکروسکوپی تجویز می کند تا به تشخیص خود مطمئن شود.

درمان در این نوع با مصرف خوراکی داروی ضد قارچ می باشد. همچنین کودک مبتلا باید از شامپو های مخصوص ضد قارچ استفاده کند تا قارچ های سطح سرش کاهش یابند.

به دلیل اینکه این بیماری مسری است، کودک باید بسیار مراقب باشد تا وسایلی که با سرش در تماس است مانند برس سر،  بالش، کلاه و ... را به دیگران قرض ندهد.

همچنین بیشتر مراقب کودک باشید تا بیماری را به سایر افراد (مخصوصا در مدرسه) انتقال ندهد.

 

2- کچلی منطقه ای

این نوع ریزش مو غیر قابل سرایت به دیگران است و معمولا به دلیل حمله سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو می باشد. خصوصیت بارز این نوع ریزش مو در کودکان این است که به طور ناگهانی، منطقه ای از سر (منطقه ای به شکل گرد و یا بیضی) دچار ریزش مو می شود.

این قسمت ها نرم و صاف هستند و همراه با پوسته ریزی و شکسته شدن موها نمی باشد.

حدود 25 درصد این کودکان دارای ناخن های شیار شیار هستند.

اگرچه هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، ولی برخی روش ها سبب کنترل این بیماری در برخی کودکان می شود.

بعضی از آنها در طول یک سال، موهای از دست رفته شان بر می گردد، اگرچه رشد دوباره، غیر قابل پیش بینی است و ممکن است دوباره موهای خود را از دست بدهند.

بیماری حدود 5 درصد این کودکان پیشرفت کرده و تمام موهای سر خود را از دست می دهند و بعضی از آنها حتی تمامی موهای بدن خود را از دست می دهند.

برای مبتلایانی که کم سن هستند، پمادهایی تجویز می شود که بر روی مناطق کچل شده بزنند.

به دلیل اینکه کچلی قارچی مسری است، کودک باید بسیار مراقب باشد تا وسایلی که با سرش در تماس است مانند برس سر، بالش، کلاه و ... را به دیگران قرض ندهد

 

 

3- ریزش مو ناشی از کشیدن و چرخاندن موها

 

ریزش مو در این  کودکان به صورت تکه تکه و موهای شکسته شده با طول های متفاوت است و کچلی ها معمولا در سمت دست غالب کودک دیده می شود.

این حالت ممکن است به دلیل این باشد که کودک در معرض استرس های زیادی قرار دارد. استرس هایی مانند طلاق والدین، از دست دادن والدین و یا پدر بزرگ و مادربزرگ، به دنیا آمدن خواهر و برادر دیگر  .

اگر متوجه این نوع ریزش مو در کودک خود شدید، سعی نکنید او را سرزنش کنید، زیرا سرزنش سودمند نیست، بلکه علت دقیق استرس کودک را تشخیص داده و نسبت به رفع آن اقدام کنید.

 

4- ریزش مو ناشی از استرس شدید

 

نوع دیگری از ریزش مو در کودک وجود دارد که به دلیل استرس شدید و ناگهانی می باشد مانند تب شدید، جراحی، تحت بیهوشی عمومی، مرگ فردی که بسیار مورد علاقه است.

آسیب های جدی و شدید استفاده از داروهای خاص که این موارد ممکن است منجر به توقف رشد طبیعی موهای کودک شود و با توقف رشد فولیکول های مو وارد مرحله استراحت و عدم رشد می شوند. بین 6 تا 16 هفته بعد موها می ریزند و کودک به طور جزئی یا کامل کچل می شود.

برای این نوع از ریزش مو، روش تشخیصی و راه درمانی وجود ندارد. البته ممکن است با به پایان رسیدن شرایط بحرانی، رشد موها طی شش ماه یا یک سال آینده برگردد.

 

5- کمبودهای تغذیه ای

خیلی شایع نمی باشد و کمبودهای مواد مغذی مانند برخی ویتامین ها و روی علت اصلی آن می باشد.

 

6- مشکلات غدد درون ریز

علت ریزش مو در برخی کودکان به دلیل کم کاری تیروئید می باشد. ممکن است فعالیت تیروئید در برخی کودکان کم باشد و هورمون های لازم برای تنظیم متابولیسم را نسازد. تشخیص این کم کاری، توسط آزمایش خون انجام می گیرد.

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان

 

 

کودکان کم مو


کم مویی کودکان می تواند علل متعددی داشته باشد. با توجه به اینکه سوءتغذیه یکی از علل عمده کم مویی در کودکان است بنابراین کمبود پروتئین و ویتامین مهم ترین بخش تغذیه کودکان در رشد مو محسوب می شود.

کم مویی کودکان می تواند علل متعددی داشته باشد. با توجه به اینکه سوءتغذیه یکی از علل عمده کم مویی در کودکان است بنابراین کمبود پروتئین و ویتامین مهم ترین بخش تغذیه کودکان در رشد مو محسوب می شود.

جگر گوساله، جوانه گندم، تخم مرغ، شیر، ماهی و حبوبات، منابع کاملی از پروتئین ها به شمار می روند. در میان خانواده ویتامین ها، ویتامین های E، C و A و ید از اهمیت بیشتری در رشد موی کودکان برخوردارند.

شلغم، کلم و بادام زمینی را ذخایر ارزشمندی ید است سبزیجات و میوه جات، آجیل و دانه های خوراکی نیز دارای ویتامین های E، C و A هستند.

مواد معدنی مانند سیلیس، کلسیم و آهن از جمله مواردی هستند که مانع از ریزش مو می شوند. سیلیس در جو خام، پوست سیب زمینی، فلفل سبز، خیار و جوانه حبوبات به وفور یافت می شود.

برگه میوه ها، آب آلبالو، جگر، گوشت، اسفناج، تخم مرغ، خرما و کشمش نیز از منابع غنی آهن است. شیر نیز به عنوان مهم ترین منبع تأمین کننده کلسیم در بدن افراد محسوب می شود.

در ادامه بررسی روند کم مویی کودکان، وسواس کندن مو، استرس و دلواپسی، کم خوابی، شیمی درمانی و بیماری های سیستم ایمنی از دیگر علل کم مویی و با کچلی کودکان عنوان شده است. در کچلی معروف به «آلوپشی آرآنت» موضعی که ریزش مو به صورت مقطعی در ناحیه سر و یا ابرو بروز می کند، انگل ها و یا کمبود ویتامین علت بروز عنوان شده است که با تغذیه مطلوب جایگزین می شود.

چنانچه این بیماری موجب ریزش همه موهای بدن شود، غیر قابل بازگشت است.

از نظر پزشکان ریزش اولیه موی نوزادان کاملاً طبیعی است در شیرخواران نیز ضعیف بودن ریشه موی ناحیه پشت سر به علت سایش با بالش دچار ریزش می شود که این موضوع نیز قابل بازگشت است.

عفونت ها و قارچ ها از دیگر عوامل ریزش موضعی مو می باشد که در این شرایط، درمان سریع و به موقع، مشکل را برطرف می کند و تأخیر در درمان ممکن است که کچلی موضعی را به دنبال داشته باشد.

● شامپو تأثیری در رشد یا ریزش مو ندارد

متخصصان پوست عوامل ارثی و ژنتیکی را شایع ترین علت ریزش مو می دانند و به گفته آنان با تجویز داروهای خاص می توان از ریزش موی ناشی از عوامل ارثی جلوگیری کرد اما هیچ درمان قطعی برای ریزش موی ارثی وجود ندارد.

رویش و ریزش تعدادی از موهای سر را در مدت زمان خاص طبیعی است. به طور طبیعی ۹۰درصد موی سر افراد در تمام طول عمر در فاز رویش و ۱۰درصد آن در حال ریزش است.

ریزش بیشتر از صد تار مو در روز زنگ خطری برای ریزش مو است. افرادی که دچار ریزش های ناگهانی مو به میزان بیشتر از صد تار مو در روز می شوند باید به پزشک متخصص مراجعه کنند.

عوامل ژنتیک و هورمونی شایع ترین علت ریزش موی سر است. این نوع ریزش مو از سنین ۲۰سالگی به بالا شروع می شود و به طور دقیق مشخص نیست که چرا ریزش موی ناشی از عوامل ژنتیک در برخی از افراد در سنین پایین و در برخی در سنین بالا اتفاق می افتد.

می توان با تجویز برخی داروهای خاص از ریزش موی ناشی از عوامل ارثی پیشگیری کرد، اما هیچ درمان قطعی برای کنترل این عارضه وجود ندارد.

بیماری ها و مصرف داروهای خاص از دیگر علل ریزش مو است. بیماری های فقر آهن، فقر اسیدفولیک، حاملگی و زایمان، جراحی ها، بیهوشی، کم کاری و پرکاری تیروئید و در نهایت مصرف برخی داروهای خاص منجر به ریزش مو می شود که در این موارد با درمان بیماری، رشد مو به حالت طبیعی خود برمی گردد.

عوامل روانی از علل دیگر ریزش موی سر است. در این نوع ریزش، تکه هایی از موی سر و ریش افراد به طور ناگهانی می ریزد و استرس می تواند این نوع ریزش را تشدید کند اما علت اصلی این نوع ریزش مشخص نیست۲.درصد از افراد جامعه دچار ریزش موی ناشی از علل فکری هستند، که به جز در ۵درصد موارد، با تجویز یک سری داروهای خاص می توان ریزش موی ناشی از عوامل فکری را درمان و برطرف کرد.برخی ریزش های مو ناشی از عوامل پوستی مانند قارچ، سوختگی و سایر بیماریهای پوستی است که می توان با درمان این بیماری ها ریزش مو را برطرف کرد.

تعویض شامپو تأثیری در رشد مو یا توقف ریزش مو ندارد. بسیاری از افراد تصور می کنند می توانند با تعویض مداوم شامپو رشد مو را زیاد و از ریزش آن جلوگیری کنند در صورتی که این اقدامات به هیچ عنوان مؤثر نیست.

متأسفانه بسیاری از افراد جامعه در رژیم های غیراصولی خود نیاز مو به مواد غذایی پروتئینی، میوه جات و سبزیجات جهت رشد طبیعی آن را در نظر نمی گیرند و این امر باعث ریزش شدید موی سر در این افراد می شود.

منبع : سایت سه نسل 

 

 

 

 

 

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Green_Sea Blue Green Purple

Body

Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction